پزشکیجالب و خواندنیگوناگونمقاله

علل ریزش زیاد مو

مو در همه جا بر روی پوست انسان به جز کف دست و کف پای ما رشد می کند اما بسیاری از موها همچنان خوب و تقریبا نامرئی هستند.

علل ریزش مو - worldbook.ir
علل ریزش مو – worldbook.ir

مو از یک کراتین پروتئینی است که در فولیکول های مو در لایه بیرونی پوست ساخته شده است همانطور که فولیکول های سلول های مو جدید تولید می کند و سلول های قدیمی هستند که از طریق سطح پوست تحت فشار قرار می گیرند.  ریزش مو به دلایل مختلفی ایجاد می شود ، آسیب های ناشی از حرارت مو خشک کن ها، اتوی مو  و همچنین رنگ کردن موها می تواند از دلایل عمده ریزش باشد. مطالب زیر را همیشه به خاطر داشته باشید! موهای ریخته شده در همه جا به چشم می خورند، روی میز کار، بالش و در حمام ؟  این مسئله می تواند آزاردهنده و خجالت آور باشد ، گاهی اوقات هم نشانه ای از یک بیماری یا مشکل بزرگتر است . ریزش مو اغلب پدیده ای طبیعی است پس چه زمانی ترسناک می شود؟ دکتر لاری .جی شاپیرو ،متخصص زیبایی پاسخ این سوال را می دهد.

 

رایج ترین دلایل ریزش مو چیست؟

ریزش مو به دلایل مختلفی ایجاد می شود.آسیب های ناشی از حرارت مو خشک کن ها، اتوی مو ، ویو ، سشوار و همچنین رنگ کردن موها می تواند از دلایل عمده ریزش باشند. فشارهای عصبی یا استرس و همچنین رژیم غذایی نیز جزو فاکتورهای ریزش مو به شمار می آیند. کمبود ویتامین و پروتئین باعث می شود مو فولیکول های خود را از دست داده و ضعیف شود. دلایل متابولیکی هم می تواند از دلایل ریزش مو باشد. تیروئید نامتعادل یکی از اصلی ترین علل ریزش مو می باشد.

علل ریزش مو - worldbook.ir
علل ریزش مو – worldbook.ir

علت اصلی ریزش مو

ریزش مو تا چه اندازه ای طبیعی است؟
به طور معمول هر انسانی بین 100 تا 150 هزار تار مو روی سرش دارد. که روزانه ریزش بین 30 تا 50 عدد تار مو مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر بین 100 تا 150 تار مو در روز از دست دهید، باید به پزشک خود مراجعه نمایید.
میزان طبیعی ریزش مو
آیا ریزش مو به نوع آن بستگی دارد؟
موهای فر بیش از موهای صاف تمایل به ریزش دارند. به خاطر اینکه اغلب زنان موهای فر خود را با اتو و سشوار صاف می کنند. که این امر به فولیکول مو صدمه می زند . حرارت دادن موها باعث می شود که رطوبت موجود در آن گرفته شده و مو خشک و ترد و شکننده شود. موهای بلند به نظر می رسد که بیشتر از موهای کوتاه بریزد برای اینکه جرم موی بلند بیشتر است وریشه مو ضعیف تر می شود.
علائم فولیکول سالم کدام است؟
بافت موی شما کلید شناسایی سلامت فولیکل مو است. با استفاده از دو یا چند آینه می توانید موهای پشت و مرکز سر را امتحان کنید. به طور طبیعی یک برآمدگی روی سر افراد وجود دارد که به آن ورم اکسیپیتال می گویند. این محل جایی است که باید تغییرات زمینه مو را بررسی نمایید. در این ناحیه مو نباید هیچ تغییری از خود نشان دهد. چنانچه کیفیت موی بقیه نقاط سر – از نظر درخشندگی یا ضخامت – با این ناحیه همخوانی نداشت، با یک متخصص مشورت نمایید. موها بین 4 تا 6 ماه ماندگاری دارند بنابراین اگر چیز ناخوشایندی رخ دهد، شما تا شش ماه بعد هیچ اثری از آن مشاهده نخواهید کرد. راه دیگر بررسی مو مشاهده ریشه موی ریخته شده می باشد. اگر اطراف ریشه مو به شکل دایره حبابی شکل باشد نشان دهنده این است که مو رشد خود را کرده و ریزش آن طبیعی است.

علل ریزش مو - worldbook.ir
علل ریزش مو – worldbook.ir

نشانه های سلامتی فولیکول مو

علاوه بر استفاده نکردن از ابزارهایی چون اتو مو و سشوار ، چه کاری را برای جلوگیری از ریزش مو می توان انجام داد؟
همانطور که قبلا گفتیم عملکرد غده تیروئید در ریزش مو تاثیر دارد. دکتر شاپیرو توصیه می کند که از مصرف سویا پرهیز کنید. برای اینکه مصرف سویا در بیشتر افراد روی عملکرد تیروئید تاثیرات منفی از خود به جا می گذارد.اما موثر ترین روش حفظ سلامت مو و جلوگیری از ریزش آن این است که به میزان کافی ویتامین B ، آهن و پروتئین مصرف کنید .

منبع: ای بانو

با نظرات خود ما را در ادامه راه worldbook دلگرم نمایید.

 

آرش شیخلو

مهندس کامپیوتر هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا