جالب و خواندنیگوناگون

خدمت سربازی و تبدیل آن به سوابق بیمه ای

 

 

خدمت سربازی به عنوان دوره ای مهم در طول زندگانی مردان ایران زمین میباشد و از آنجا که این دوران معمولا سختی های خاص خودش را دارد خیلی ها دوست دارند که این دوران به بیهودگی نگذشته باشد.

شاید خیلی چیزها در مورد شرایط تبدیل و احتساب مدت خدمت سربازی به سوابق بیمه ای شنیده باشید و اطلاعات زیادی در این مورد نداشته باشید ، به همین منظور ما در اینجا سعی بر توضیح این امر میکنیم و امیدواریم خیلی از سوالات شما پاسخ داده شود.

خدمت سربازی و تبدیل ان به سوابق بیمه ای
خدمت سربازی و تبدیل ان به سوابق بیمه ای

اول از همه در مورد قانونی که در این باره تصویب شده است بشنوید که به استناد قانون اصلاح تبصره ماده 14 قانون کار و الحاق یک تبصره به آن مصوب 30/1/83 و قانون استفساریه قانون مذکور مصوب 28/3/85 مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی مربوطه مصوب 8/4/84 هیأت‌وزیران، احتساب مدت خدمت نظام وظیفه و حضور داوطلبانه در جبهه تمامی مشمولین قانون تأمین‌اجتماعی با دارا بودن شرایط مقرر قانونی امکان‌پذیر است.

اما شرایط این مشمول شدن این قانون چطور است.

احتساب سوابق موردنظر منوط به بیمه‌پردازی در زمان ارائه تقاضا و داشتن 2 سال سابقه حق‌بیمه نزد سازمان و همچنین پرداخت حق‌بیمه متعلقه طبق ضوابط مقرر در ماده 3 آیین‌نامه اجرایی مذکور به نسبت هفت‌سی‌ام سهم بیمه‌شده و بیست‌وسه سی‌ام سهم دولت است. مهلت پرداخت حق‌بیمه درصورت پرداخت یک‌جا، حداکثر تا پایان ماه بعد از تسلیم اعلامیه بدهی است.

بیمه‌شده درصورت عدم توانایی پرداخت یکجای حق‌بیمه متعلقه می‌تواند در مهلت مذکور نسبت به ارائه درخواست تقسیط بدهی اقدام کند که در این حالت واحد اجرایی باتوجه به میزان بدهی و سایر ملاحظات، حق‌بیمه متعلقه را حداکثر در 12 قسط ماهانه تقسیط خواهد کرد.

و اما نکته ای که وجود دارد این سوال است که آیا همه باید برای تبدیل خدمت سربازی پول پرداخت کنند؟

جواب خیلی ساده اس خیر.

برای خرید خدمت سربازی کسانی که قبل از تاریخ 1385/5/8 خدمت رفته باشند و قبل و بعدش سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند آن دو سال خدمت کاملا جزو سوابق منظور می شود و دیگر نیازی به پرداخت سابقه حق بیمه ندارند، و آن کسانی که بعد از تاریخ فوق سربازی رفته باشند ، آن قسمی را که مربوط به خودشان هست را پرداخت می کنند و سهم کارفرما را نیز دولت متقبل می شود.

آن قسمت را که مربوط به خود شخص است سازمان تامین اجتماعی دریافت می کند و جزو سوابق مفید شخص محاسبه و منظور می شود، به طور مثال در بازنشستگی و بیمه بیکاری و سایر مزایایی که در تامین اجتماعی هست.

اگر بخواهیم به طور فرضی و مطابق با آخرین دستمزد اعلامی سال 94 حق بیمه را برای خرید سربازی اعلام کنیم اینطوری میشود که اگر کسی امروزبخواهد با 712 هزار تومان که حداقل پرداختی است این حق بیمه را پرداخت کند حق پرداختی بیمه شده ماهی 50 هزار تومان محاسبه می شود. درحقیقت  آن بخش که مربوط به  23 درصد است را دولت پرداخت  می کند مابقی را فرد بیمه شده باید پرداخت  کند.

حال با این پرداخت ماهی 50 هزار تومان اگر 21 ماه سابقه سربازی داشته باشد مبلغ یک میلیون و پنجاه هزار تومان و کسی که 24 ماه سابقه خدمت سربازی داشته باشد یک میلیون و 200 هزار تومان باید پرداخت  کند. و برای اینکه بیمه شدگان در پرداخت دچار مشکل نشوند سازمان بیمه تامین اجتماعی موافقت کرده است که این مبلغ را به صورت اقساط دریافت کند.

و یک نکته این که فردی می تواند از این طرح استفاده کند که دو سال سابقه پرداخت بیمه د ر پرونده خود داشته باشد، اگر چه انفصال از خدمت داشته باشد و فاصله ای افتاده باشد.

و در آخر یک نکته ای که اینجا باید ذکر شود این است که محاسبه این پرداخت ها و قسط بندی آن با توجه به تغییر قوانین همیشه یکسان نیست و پذیرش سوابق موردنظر و بهره‌مندی از مزایای قانونی آن نزد سازمان تأمین‌اجتماعی منوط به پرداخت کامل حق‌بیمه در مهلت‌های تعیین شده خواهد بود. در غیر این صورت احتساب سوابق مذکور براساس تقاضای مجدد و تجدید محاسبه حق‌بیمه با رعایت ضوابط مربوطه میسر است.

امیدوارم این پست پاسخ خیلی از دوستان را داده باشد.

با نظرات خود ما را در همراهی کنید.

 

آرش شیخلو

مهندس کامپیوتر هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا