جنگ افزار

پیشرفته ترین اسلحه انفرادی جهان TrackingPoint XS1

پیشرفته ترین اسلحه انفرادی جهان TrackingPoint XS1

پیشرفته ترین اسلحه انفرادی جهان TrackingPoint XS1

سلاح PGF-XS1
نوعی تفنگ هدف‌زن خودکار جدید که حتی به یک تازه ‌کار هم کمک می‌کند تا در اولین شلیک بتواند یک هدف دوردست را بزند.

نوعی تفنگ هدف‌زن خودکار جدید که می‌تواند حتی به یک تازه ‌کار هم کمک کند که در اولین شلیک یک هدف دوردست را بزند. اما این فناوری جدید، منتقدین خودش را دارد، کسانی که آن را تهدیدی جدی برای امنیت عمومی می‌دانند.

تنها چند هفته پس از شلیک اولین تفنگ کمری چاپ شده با پرینتر سه بعدی، یک تفنگ هوشمند وارد بازارهای مصرف در ایالات متحده شده که این امکان را به خریدار خود می‌دهد که به هدفی در شعاع 900 متری شلیک کند.

pgf-xs1 xs1-right-side

این سلاح جدید 22 هزار دلاری توسط یک شرکت نوپا در آستین تگزاس به نام Tracking Point تولید شده، PGF-XS1 نام گرفته و از نوع سلاح گرم به دقت هدایت شده است. به عقیده جیسون اسکابل، رئیس شرکت، این اسلحه از گونه‌ای از فناوری «قفل و پرتاپ» استفاده می‌کند، که به خلبان‌های هواپیماهای جنگنده جت امکان می‌دهد که بدون هدف‌گیری دقیق، موشک‌های هوا به هوای خود را به سوی هواپیمای دشمن شلیک کنند.

300T-frontview

تفنگ PGF به کاربر خود امکان می‌دهد که یک هدف را در تیررس اسلحه انتخاب کند، و پس از آن خود سلاح بهترین زمان را برای شلیک کردن تعیین می‌کند؛ البته با در نظر گرفتن عواملی از قبیل سرعت باد، لرزش دست، پس زدن، دمای هوا، رطوبت و پایین آمدن گلوله در اثر گرانش زمین، که همه آنها چیزهایی هستند که بر روی دقت کار تاثیر می‌گذارند.

برای انجام این کار، سیستم رهگیری PGF شامل کامپیوتری مبتنی بر سیستم عامل منبع باز لینوکس، یک فاصله‌سنج لیزری، یک دوربین و یک نمایشگر رنگی با قدرت تفکیک بالا است که همگی در یک مجموعه یکپارچه در بالای تفنگ نصب شده‌اند. کاربر فقط هدف را مشخص می‌کند و هنگامی که یک نقطه لیزری هدف را روشن کرد، دکمه‌ای را نزدیک ماشه فشار می‌دهد.

پس از آن کامپیوتر با استفاده از پردازش تصاویر، الگوریتمی را اجرا می‌کند که خط سیر هدف را رهگیری کند و نقطه لیزری نقش شده را بر روی همان نقطه نگه دارد. به طور همزمان، این الگوریتم فشار مورد نیاز برای چکاندن ماشه را افزایش می‌دهد و تنها زمانی آن را کاهش می‌دهد که خطوط عبوری از مرکز دید لنز تفنگ درست بالای نقطه لیزری قرار بگیرند، و در آن زمان است که گلوله شلیک می‌شود.

what-is-masthead

این تفنگ یک امکان عجیب و غریب دیگر نیز دارد: وای فای. به این ترتیب تفنگ می‌تواند تصویری از هدف خود را به یک تلفن هوشمند یا تبلت بفرستد، تا کاربر بتواند چیزی را که خود می بیند با دیگران به اشتراک بگذارد. به علاوه این امکان را فراهم می‌کند تا کاربر یک پین کد را در تلفن هوشمند خود شماره گیری کرده و هدف گیری هدایت شده را فعال کند.

در آزمایش‌ها برای تیراندازی به اهدافی در فاصله 500 تا 900 متری، این سیستم دقت خیره‌کننده‌ای از خود به نمایش گذاشته و حتی تیراندازهای مبتدی نیز هیچ هدفی را از دست نداده‌اند.

MG_4956

تک‌تیراندازهای غیرحرفه‌ای

اما برخی کهنه‌کارهای نظامی می‌گویند که ابزاری که ذاتا نیازی به مهارت آموزی برای هدف گیری دقیق را ندارد، نباید به شهروندان غیر نظامی فروخته شود. و برخی شکارچیان ادعا می‌کنند که این ابزار، عنصر «مبارزه عادلانه» را که به گفته آنها شکار را تبدیل به یک ورزش می‌کند، از میان بر می‌دارد.

عرضه این تفنگ، یک تحلیل‌گر اسلحه‌های هوشمند در دانشگاه شفیلد انگلستان به نام نول شارکی را نگران کرده است. وی می‌گوید: «این اسلحه هوشمند جدید قدرت بسیار زیادی را برای شهروندان به ارمغان می‌آورد. تک‌تیرانداز بودن یک نقش بسیار خاص بوده و نیازمند آموزش فراوان است، اما حالا هر شخصی می تواند آدم‌کش ماهری باشد، آن هم در فواصل دوردست».

hud-callout_0

اما دیوید تیلور از شرکت کانتری‌ساید آلیانس انگلستان، که در حمایت از شکار و تیراندازی لابی می‌کند، می گوید که این نوآوری قابل پیش‌بینی بود. «در تیراندازی به هدف، این توسعه جدید به تنهایی نمایش دهنده انقلابی در فناوری تیراندازی است و نباید صرفا به این دلیل که اندکی گمان می‌کنند که ممکن است در دست افراد ناباب قرار گیرد، با آن مخالفت شود».

اما تیلور عقیده دارد که این تفنگ جایگاهی در شکار ندارد. او می‌گوید: «آنهایی که به شکار تفریحی می‌روند بسیار آموزش دیده‌اند و ابزاری که آنها در حال حاضر دارند، بدون این که نیازی به توسل به چنین فناوری داشته باشد، به اندازه کافی برای یک شکار امن، تمیز و پایدار دقت دارد. هیچ ابزاری نمی‌تواند جایگزین تجربه عملی مورد نیاز برای هدف‌گیری و شکار در بازی باشد.»

338T-case-flat

متیو لانگ در دانشگاه خاویر در سینیناتی اوهایو می گوید که خطر واقعی هنگامی رخ می‌دهد که این سلاح در دست کسانی باشد که نه شکارچی هستند و نه تک‌تیرانداز ارتش. «اگر این اسلحه به دست افرادی بیافتد که برنامه‌ای برای استفاده از آن در کاربردهای دیگر دارند، آنگاه مقدار زیادی زمان و پول باید صرف کرد تا دریابیم که وقتی تعداد تک تیراندازهای احتمالی دچار افزایش چشمگیری شود، چگونه باید امنیت هر مکان عمومی را تامین کرد».

tracking-illustration-large-reskin

 

ترور بوروس، یک پژوهشگر متخصص قانون اسلحه در یکی از اتاق‌های فکر واشینگتن به نام موسسه کاتو است. وی می‌گوید که تفنگ‌های دوربین‌دار به ندرت برای انجام جنایت به کار گرفته می‌شوند. «با توجه به ویژگی‌های آنها، به خصوص دشواری پنهان کردن آنها، تفنگ‌های دوربین دار ابزار مورد علاقه مجرمان نیستند. اسلحه Barrett کالیبر 50، که تفنگ دوربین‌دار نظامی مورد استفاده نیروهای نظامی است، دهه‌ها است که در ایالات متحده قانونی است و به ندرت برای انجام جنایت از آن استفاده شده است.

 

امیر شیخلو

مهندس برق هستم و عاشق تکنولوزی ، علاقه مند به خدمت به بزرگ اندیشان . در زمینه سیستم های امنیتی - نظارتی و اتوماسیون صنعتی ، شبکه های برق فعالیت میکنم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا