مقالهمهندسی برق

اثر پوستي

هنگامی که جریان درون هادی با فرکانس خاصی شارش کند یعنی اینکه به ازای نیم دوره تناوب دریک جهت و به ازای نیم دوره دیگر در جهت مخالف شارش می کند حال آنکه جریان در لایه های داخلی هادی باعث بوجود آمدن میدان به دور خود می کنند و زمانی که جهت جریان هادی در حال عوض شدن است طبق قانون لنز میدان با تغییر خود مخالفت می کند و جریانی در خلاف جهت جریان متغیر بوجود می آورد که باعث می شود جریان در وسط هادی تقریبا صفر شود این خاصیت به همین صورت که از مر کز به سطح می رسیم کمتر می شود و با عث می شود که جریان بیشتر در پوسته هادی شارش یابد.

در مدارات آنالوگ:

اثر پوستی و یا skin effect سبب می شود که در فرکانسهای بالا سیم ها و یا حتی مسیرهای مسی از خود مقاومت بالا نشان دهند.برای جلوگیری از این اثر بایستی مانع این بشویم که جریان سیگنال از داخل خود منبع تغذیه circule (گردش)شود.

که در عمل از یک خازن 100nf بین ولتاژ مثبت تغذیه و زمین استفاده می گردد بنام خازن feed through (فیدتورو).

و این باعث می شود تغذیه آلوده نشود و اگر چندین طبقه از یک تغذیه مشترک استفاده می کنند آلودگی (مثلا” نویز) به طبقات دیگر منتقل نشود.

 

امیر شیخلو

مهندس برق هستم و عاشق تکنولوزی ، علاقه مند به خدمت به بزرگ اندیشان . در زمینه سیستم های امنیتی - نظارتی و اتوماسیون صنعتی ، شبکه های برق فعالیت میکنم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا